Sankcje za naruszenie przepisów dotyczących dematerializacji akcji
Data publikacji: 2019.10.16
Należy pamiętać, że obowiązek dematerializacji akcji nie stanowi tylko kolejnej formalności, którą powinny wykonać osoby reprezentujące spółkę. Został on bowiem obwarowany sankcjami grożącymi za niedopełnienie obowiązków związanych z dematerializacją akcji.
I tak – dopuszczenie przez osoby uprawnione samodzielnie lub łącznie z innymi osobami do prowadzenia spraw i reprezentowania spółki akcyjnej albo spółki komandytowo-akcyjnej do tego, że spółka nie dokonuje wezwań akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji lub nie dokonuje takich wezwań zgodnie z przepisami, będzie zagrożone grzywną do 20.000 złotych. Na odpowiedzialność taką narażają się wszystkie osoby reprezentujące spółki akcyjne lub spółki komandytowo-akcyjne.
Warto wskazać, że jest to odpowiedzialność za „dopuszczenie” do takiej sytuacji – a zatem będzie obejmować także osoby, które przez niedbałość czy nieprawidłowy nadzór spowodowały zaniechanie wezwań.
Taka sama kara została przewidziana w przypadku niezawarcia umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy albo umowy o rejestrację akcji w depozycie papierów wartościowych.
Znacznie poważniejsze sankcje dotyczą dopuszczenia do wydania dokumentów między innymi na akcje lub warranty subskrypcyjne. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami k.s.h.:
Kto, będąc członkiem zarządu albo likwidatorem prostej spółki akcyjnej, dopuszcza do wydania przez spółkę dokumentów na akcje, warranty subskrypcyjne lub na inne tytuły uczestnictwa w dochodach lub podziale majątku spółki – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 6 miesięcy.
Kto, będąc uprawnionym samodzielnie lub łącznie z innymi osobami na podstawie ustawy lub statutu do prowadzenia spraw i reprezentowania spółki akcyjnej albo spółki komandytowo-akcyjnej, dopuszcza do wydania przez spółkę dokumentów na akcje, warranty subskrypcyjne, świadectwa użytkowe, świadectwa założycielskie, lub na inne tytuły uczestnictwa w dochodach lub w podziale majątku spółki – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 6 miesięcy.
Opisana wyżej odpowiedzialność ma charakter karny, a opisane czyny stanowią przestępstwa – ze wszelkimi tego konsekwencjami. Osoba, która dopuści się takiego czynu naraża się więc na to, że może zostać skazana za popełnienie przestępstwa.
Warto więc zadbać o dopełnienie obowiązków wynikających z nowych przepisów w celu uniknięcia bardzo poważnych konsekwencji.